Choroby penisa

Choroby penisa przenoszone są najczęściej drogą płciową podczas stosunku seksualnego ale nie muszą od razu oznaczać szczególnej rozwiązłości, bo do zarażenia wystarczy tylko jeden stosunek z nosicielem bakterii.

Co robić aby uniknąć podstawowych chorób penisa ?

  1. Niektóre choroby penisa mogą się pojawić wskutek niedostatecznej higieny, albo przebywania w zakażonej wodzie, na przykład na basenie. Do zarażenia może też dojść gdy mężczyzna korzysta z publicznych toalet, przebieralni czy pryszniców. Dobra wiadomość jest taka, że penis jest stosunkowo odporny na bakterie i wirusy, co jednak nie znaczy, że nie należy zachowywać należytej ostrożności podczas kontaktów intymnych.
  2. Przed chorobami układu moczowo-płciowego bardzo dobrze chronią prezerwatywy, zwłaszcza te, które są dodatkowo pokryte środkami bakteriobójczymi. Niestety, z drugiej strony choroby penisa są szczególnie uciążliwe i nie zawsze udaje się z nich szybko wyleczyć. Czasami infekcja nie daje w ogóle żadnych objawów i dopiero w fazie mocno zaawansowanej pojawiają się pierwsze oznaki choroby. Jest to o tyle groźne, że nieświadomy swojej choroby mężczyzna może zarażać kolejne partnerki, jeśli nie stosuje w trakcie seksu odpowiedniego zabezpieczenia.
  3. [wp-compear id=”1165″]
  4. W większości przypadków za choroby penisa odpowiadają grzyby i drożdżaki. Osiadają one na penisie i w najbliższych okolicach narządów płciowych. Grzybica penisa najpierw objawia się jako małe czerwone i swędzące plamki, a po pewnym czasie na skórze członka pojawia się biały nalot o bardzo nieprzyjemnym zapachu. Przy takich objawach koniecznie należy się udać do lekarza, najlepiej urologa albo dermatologa. Przy niewielkich objawach grzybicy penisa może wystarczyć zwykła maść przeciwgrzybiczna albo kwas borowy do przemywania skóry – oba leki dostępne są w aptece bez recepty. Największą wadą grzybicy penisa jest to, że jeśli grzyby już raz zadomowiły się na skórze, lubią na nią wracać po pewnym czasie, nawet jeśli choroba została wcześniej starannie wyleczona.
  5. Zapalenie napletka i żołędzi może być wywołane wcześniejszymi chorobami wenerycznymi albo podrażnieniem skóry członka wywołanym na przykład obecnością szkodliwych substancji chemicznych wchodzących w skład materiałów, z jakich szyta jest bielizna. Na stany zapalne żołędzi i napletka narażeni są mężczyźni chorujący na cukrzycę, ponieważ w ich krwi jest wysokie stężenie glukozy, sprzyjające rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów.

 

Zapalenie żołędzi i napletka jest łatwe do zauważenia, bo w okolicach napletka odczuwana jest duża bolesność, a cały członek staje się opuchnięty i zaczerwieniony. Przy leczeniu stanów zapalnych penisa bezwzględnie należy przestrzegać higieny dróg moczowych – penisa powinno się myć kilka razy dziennie i dokładnie osuszać jego powierzchnię, gdyż wilgoć jest doskonałym miejscem do życia dla bakterii.

Leczenie stanów zapalnych penisa polega na stosowaniu maści gojącej i zażywaniu tabletek, a w najgorszym przypadku przeprowadza się zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu napletka albo całkowitym obrzezaniu. Do najgroźniejszych chorób penisa zalicza się nowotwory. Mogą one zaatakować nabłonek penisa, co objawia się jako wrzody albo brodawkowe narośle.

6.Nowotwór prącia występuje głównie u starszych mężczyzn. Znacznie częściej nowotwór atakuje prostatę, czyli gruczoł krokowy mężczyzny. Rak prostaty to najczęściej występujący rodzaj nowotworu u mężczyzn i druga nowotworowa przyczyna śmierci mężczyzn (zaraz po raku płuc).

Rak prostaty rozwija się bardzo długo i przez kilkanaście lat może w ogóle nie dawać żadnych objawów. Nieleczony nowotwór prostaty powoduje przerzuty do kości, a wtedy jest praktycznie nieuleczalny. Dzięki szeroko rozwiniętej diagnostyce raka prostaty śmiertelność z powodu tej choroby zmniejsza się z każdym rokiem, ponieważ rak prostaty wykryty we wczesnym stadium może być całkowicie uleczalny. Do tej pory nie wiadomo jednak dokładnie, co powoduje raka prostaty, nie można zatem określić sposobu, w jaki można by się było przed tą chorobą chronić. Rak prostaty najliczniej występuje wśród mężczyzn w grupy wiekowej 60-80 lat.

Podobnie jak przy innych nowotworach, rak prostaty jest uwarunkowany genetycznie, zatem największe ryzyko pojawienia się tej choroby dotyczy tych mężczyzn, w których rodzinach zdiagnozowano wcześniej nowotwór prostaty. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się też czarnoskórzy mężczyźni, ponieważ ciemna skóra produkuje mniejsze ilości witaminy D chroniącej przed rakiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.